5. Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama

4+4+4 sistemine göre 5. sınıflarda takdir teşekkür hesaplama

4+4+4 sistemine göre 5. sınıf takdir teşekkür hesaplamasında bazı kriterler vardur.  Bu Kriteler yerine getirilirse 5. sınıfta takdir teşekkür alınabilir. En güncel sistemde 5. sınıf takdir ve teşekkür şu şekilde hesaplanmaktadır.

5. sınıflar için takdir ve teşekkür hesaplamaları yapılırken öncelikle ilk dönem sonunda görülen derslerin sınav puanları, davranış notları ve performans görevlerine bakılır. Daha sonra her  ders’in  ortalama notu alınır.

 

Örnek verecek olursak Türkçe sınavı 1. Yazılı 80, 2. Yazılı 70, 3. Yazılı 90 olsun performans görevi de 80 olsun, son olarak davranış notu da 80 olsun. Bu sadece Türkçe dersi içindir. Şimdi Türkçe dersi için ortalama bulacağız bunun için bütün notları topluyoruz. Toplamda 400 puan olduğu görülüyor. Bu 400 puanı etkinliklerin toplamına bölüyoruz. Yani 3 sınav, 1 davranış notu, 1 de performans görevi bu etkinlikler 5 adet olmaktadır. 400/5 dediğimiz zaman Türkçe dersinin 1. Dönem ortalamasını bulmuş oluyoruz. Bu sistemi bütün dersler için tek tek yaptıktan sonra bütün derslerin ortalamasını bulma yoluna gideceğiz. Bu yolla takdir mi, yoksa teşekkür mü alacağımızı bulacağız.

Devamını okumak için tıklayın

Leave a Reply